FESTIVAL 2018: SATURDAY, JULY 28 - SATURDAY, AUGUST 4
The 27th Annual Woods Hole Film Festival
8 days of screenings, music, workshops, parties,
panel discussions, special events and more!
 

Film and Screenplay Winners 2015

WOODS HOLE FILM FESTIVAL AUDIENCE AND JURY AWARDS 2015

AUDIENCE AWARDS

—————————–

THE BEST OF THE FEST

HARRY & SNOWMAN

Ron Davis, director

Paul Blavin, Karin Reid Offield, Ron Davis, Nancy Talcott

& Clay Westervelt, producer

 

BEST NARRATIVE FEATURE

JACK OF THE RED HEARTS

Janet Grillo, director

Joey Carey, producer

1st Runner-up

HAPPY 40th

Madoka Raine, director

2nd Runner-up

WHEN THE OCEAN MET THE SKY

Lukas Huffman, director

Phillip Thomas, Lukas Huffman, producer

 

BEST DOCUMENTARY FEATURE

BILLY MIZE AND THE BAKERSFIELD SOUND

William Saunders, director

Billy Mize, Merle Haggard, Willie Nelson, Ray Price, producer

1st Runner-up

WOMEN OF ‘69, UNBOXED

Peter Barton, director

Liz Roman Gallese, Peter Barton & Jane Startz, producer

2nd Runner-up

LOOK AT US NOW, MOTHER!

Gayle Kirschenbaum, director

 

BEST DOCUMENTARY SHORT

RIDING MY WAY BACK

Robin Fryday & Peter Rosenbaum, director

Richie Goldman, producer

1st Runner-up

THE NIKE CHARIOT EARRING

Karen Audette, director

Steven Audette, producer

2nd Runner-up

SEEDING A DREAM

Bridget Besaw, director

Tahria Sheather, producer

 

BEST DRAMA SHORT

THE BRAVEST, THE BOLDEST

Moon Molson, director

Pelin Uzay, producer

1st Runner-up

FIGS FOR ITALO

Bob Celli, director

Bob Celli & Laura Delano, producer

2nd Runner-up

THE ANSWERS

Michael Goode, director

Daniel Lissing, co-producer

 

BEST COMEDY SHORT

OPEN 24 HOURS

Henry Chaisson, director

Mike Makowsky, Travis Bogosian, Tess Carroll & Henry Chaisson, producer

1st Runner-up

SEDUCTION THEORY

Steven Ascher, director

Steven Ascher & Jeanne Jordan, producer

2nd Runner-up

TRACTION

Rory Uphold, director

Lije Sarki & Rory Uphold, producer

 

BEST ANIMATION SHORT

THE BALLAD OF HOLLAND ISLAND HOUSE

Lynn Tomlinson, director

1st Runner-up

MY KINGDOM

Debra Solomon, director

2nd Runner-up

TICK TOCK

Zeynep Kocak, director

 

THE JURY AWARDS

—————————-

Co-Winners

BEST DOCUMENTARY SHORT

RIDING MY WAY BACK

Robin Fryday & Peter Rosenbaum, director

Richie Goldman, producer

THE WHISKEY TREATY ROADSHOW

Timothy Bradley, director

Susie Hanna, Timothy Bradley & Tory Hanna, producer

1st Runner-up

TOMGIRL

Jeremy Asher Lynch, director

BEST NARRATIVE SHORT

THE ANSWERS

Michael Goode, director

Daniel Lissing, co-producer

1st Runner-up

THE BRAVEST, THE BOLDEST

Moon Molson, director

Pelin Uzay, producer

2nd Runner-up

TICK TOCK

Zeynep Kocak, director

 

BEST FEATURE DOCUMENTARY

T-REX

Zackary Canepart & Drea Cooper, director

1st Runner-up

FRAME BY FRAME

Alexandria Bombach,

Mo Scarpelli, director

2nd Runner-up

CONTAINMENT

Peter Gallison,

Robb Moss, director

 

BEST FEATURE NARRATIVE

WHEN THE OCEAN MET THE SKY

Lukas Huffman, director

Phillip Thomas, Lukas Huffman, producer

1st Runner-up

JACK OF THE RED HEARTS

Janet Grillo, director

Joey Carey, producer

2nd Runner-up

BOB AND THE TREES

Diego Ongaro, director

Rob Cristiano, Christie Molia, producer

 

THE FESTIVAL DIRECTOR AWARDS

————————————————-

CINEMATOGRAPHY SHORT FILM

IAN CURRAN

for Commonwealth

CINEMATOGRAPHY FEATURE FILM

JOHN CAREY WAKAYAMA

for Across the Sea

Best Actor Short Narrative

CHARLIE ROBINSON

for Come Away with Me

Best Actress Short Narrative

JENETHA PHILBERT

for Scream Box

Best Young Actress Short Narrative

TALYAN WRIGHT

for Cracked

Best Young Actor Short Narrative

STANLEY JACK MILLER

for Cracked

Best Actor Feature Narrative

THOMAS STROPPEL

for Listening

Best Actress Feature Narrative

LUSIA STRUS

for Cotton

Best Young Actress Feature Narrative

TAYLOR RICHARDSON

for Jack of the Red Hearts

Best Young Actor Feature Narrative

JOSEPH OGANDO

for The Incredible Adventures of Jojo (and his annoying little sister Avila)

SCREENWRITING WORK-IN-PROGRESS COMPETITION

SHORT SCREENPLAYS

SHORT DRAMA WINNER
Magdalena
by Candice Holdorf

SHORT COMEDY WINNER
A Sex Toy Story
by Alex Eisenhart

FEATURE SCREENPLAYS

COMEDY WINNER
For the Love of Pete by David Kurtz

DRAMA WINNER

Dawn of Fortavia by Sarah Jenkins