2019
SATURDAY, JULY 25 THROUGH
SATURDAY, AUGUST 1, 2020
Facebook Instagram Twitter

2019 Festival Awards

AUDIENCE AWARD WINNERS

BEST OF FEST

RUNNER by Bill Gallagher

BEST FEATURE DOCUMENTARY

Winner: IT STARTED AS A JOKE by Julie Smith Klem & Ken Druckerman
Runner Up: ERNIE & JOE by Jenifer McShane

BEST NARRATIVE FEATURE

Winner: GUTTERBUG by Andrew Gibson
Runner Up: WORKING MAN by Robert Jury

BEST COMEDY FEATURE

Winner: BABYSPLITTERS by Sam Friedlander
Runner Up: BANANA SPLIT by Benjamin Kasulke

BEST SHORTS ANIMATION

Winner: GIRL IN THE HALLWAY by Valerie Barnhart
Runner Up: TWO BALLOONS by Mark Smith

BEST SHORTS COMEDY

Winner: MEN OF VISION by Frank Todaro
Runner Up: MADE PUBLIC by Foster Wilson

BEST SHORTS DOCUMENTARY

Winner: THE LOVE BUGS by Allison Otto
Runner Up: TRUE BELIEVER by Sarah Colt & Josh Gleason

BEST SHORT DRAMA

Winner: THE NEIGHBORS’ WINDOW by Marshall Curry
Runner Up: 134 by Sara- Jane Drummey


JURY AWARD WINNERS

FEATURE DRAMA

Winner: GUTTERBUG by Andrew Gibson
1st Runner-Up: VAI by Nicole Whippy, Ofa-Ki-Levuka Guttenbeil-Likiliki, Matasila Freshwater, Amberley Jo Aumuo, Miria George, Marina Arina Alofagia, Dianna Fuemana, and Becs Arahanga
2nd Runner-Up: NOSE TO TAIL by Jesse Zigelstein

FEATURE COMEDY

Winner: BANANA SPLIT by Benjamin Kasulke
Runner Up: SAFE SPACES by Daniel Schecter

FEATURE DOCUMENTARY

Winner: CHANGING THE GAME by Michael Barnett
Runner Up: ANBESSA by Mo Scarpelli

DRAMATIC SHORT

Winner: THE NEIGHBORS’ WINDOW by Marshall Curry
1st Runner-Up: DUKE by Thiago Dadalt
2nd Runner-Up: 134 by Sarah-Jane Drummey

ANIMATED SHORT

Winner: GIRL IN THE HALLWAY by Valerie Barnhart
1st Runner-Up: TROLL BRIDGE by Daniel Knight
2nd Runner-Up: GUN SHOP by Patrick Smith

COMEDY SHORT

Winner: MEN OF VISION by Frank Todaro
Runner-Up: HOOK UP 2.0 by Dana Nachman

DOCUMENTARY SHORT

Winner: A SONG CAN’T BURN by Roscoe Neil
Runner-Up: THE LOVE BUGS by Allison Otto


SCREENPLAY COMPETITION WINNERS

SHORT DRAMA

Winner: THE ERRANT SIGNAL by Nik Theorin
Runner-Up: THE FIDDLER by Charles Hertz

SHORT COMEDY

Winner: LIFE AFTER DEATH  by Noah Glenn & Julia McCloy
Runner-Up: FLY! by Dave Chan

FEATURE DRAMA

Winner: DIVE by Erin Foreman
Runner-Up: KILL CODE  by David Garrett

FEATURE COMEDY

Winner: ME ME  by Daniel O’Connor
Runner-Up: CAROLINE BUXTON’S LIPSTICK POSSE by Kelly Jean Karam


DIRECTOR’S CHOICE AWARDS

FORTITUDE IN FILMMAKING

17 BLOCKS
Davy Rothbart

EMERGING NEW ENGLAND FILMMAKER

ANDREW GIBSON

EMERGING DOCUMENTARY FILMMAKER

EMILY HARROLD

EMERGING FEATURE FILMMAKER

ALEC TIBALDI

BEST ACTRESS SHORT ADULT:

MARY MURRAY
134

BEST ACTOR – FEATURE ADULT

MARTIN L. WASHINGTON
Alaska is a Drag

BEST ACTOR FEATURE YOUTH

IZABELLA ALVAREZ
Collisions

BEST ACTOR SHORT YOUTH

THOMAS BAIR
Helen

ENSEMBLE CAST:

BEN LYNCH, SAHM MCGLYNN, ANNA IRVING, WILL DAVID, OLIVIA CLARE VALE, BRIAN BEDFORD
Love Flower

Cinematography: Documentary Feature

PETER NELSON
The Pollinators

Cinematography: Narrative Feature

FILIP TOT
Aleksi

Cinematography: Short Narrative

MATT BURKE
The Summer House

Cinematography: Short Documentary

KAT CORY
Bodies Like Oceans