The Tentacle
The 27th Annual Woods Hole Film Festival
SATURDAY, JULY 28 THROUGH
SATURDAY, AUGUST 4, 2018
2018 Awards
     

    2018 Awards

    Jury Awards 2018

    Feature, Narrative

    Comedy, Winner

    Funny Story by Michael Gallagher

    Comedy, Runner Up

    Miss Arizona by Autumn McAlpin

    Drama, Winner

    Driver X by Henry Barrial

    Drama, Runner Up

    Sadie by Megan Griffiths


    Feature, Documentary 

    Winner, Dawnland by Adam Mazo and Ben Pender-Cudlip

    Runner Up, Black Memorabilia by Chico Colvard


    Short, Narrative

    Winner, Comedy

    Pickle by Grant Moore

    Winner, Drama

    The Lightkeeper by Zach Bandler


    Short, Documentary

    Winner, The Driver is Red by Randall Christopher

    Runner Up Little Fiel by Irina Patakani

    Honorable Mention, Everything Connects by Dylan D’Haeze


    Short, Animation

    Winner, Proxy by Haidi Marburger


    Audience Awards 2018

    Best of the Fest

    Skid Row Marathon by Mark Hayes

    Best Feature, Narrative

    Winner, In Reality by Ann Lupo

    1st Runner Up: Farmer of the Year by Vince O’Connell and Kathy Swanson

    2nd Runner Up: Sadie by Megan Griffiths

    Best Feature, Documentary

    Winner, Pick of the Litter by Don Hardy and Dana Nachman

    1st Runner Up: Manry At Sea: In the Wake of a Dream by Steve Wystrach

    2nd Runner Up: Dawnland by Adam Mazo and Ben Pender-Cudlip

    Best Feature, Narrative

    Winner, In Reality by Ann Lupo

    1st Runner Up: Farmer of the Year by Vince O’Connell and Kathy Swanson

    2nd Runner Up: Sadie by Megan Griffiths

    Best Short, Drama

    Winner, Two Strangers Who Meet Five Times by Marcus Markou

    1st Runner Up: Oksijan by Edward Watts

    2nd Runner Up: Don’t Be Afraid by Lakshmi Devy

    Best Short, Comedy

    Winner, Pie by Adria Tennor

    1st Runner Up: Rag Dolls by Justin and Kristin Schaak

    2nd Runner Up: The Adventures of Penny Patterson by Stephanie Donnelly

    Best Short, Documentary

    Winner, Felix by Allison Otto

    1st Runner Up: Keeper by Marnie Crawford Samuelson and Shane Hofeldt

    2nd Runner Up: Hola Kitty!  Daniel Queiroz Burity

    Best Short, Animation

    Winner, Liberty & Justice: A Cautionary Tale in the Land of the Free by Salley Mavor, Rob Goldsborough and Matthias Bossi

    1st Runner Up: Elephant’s Song by Lynn Tomlinson

    2nd Runner Up: The Driver Is Red by Randall Christopher


    Director’s Choice Awards 2018

    Best Cinematography

    Feature Film

    All the Wild Horses by Ivo Marloh, Cinematography by Ivo Marloh and Michael J. Sanderson

    Short Film

    The Lightkeeper by Zach Bandler, Cinematography by Jon Keng

    Emerging New England Filmmaker (sponsored by Talamas)

    Keepers of the Light by Liz Witham and Ken Wentworth

    Emerging Filmmaker, Non-New England

    The Limit Of by Alan Mulligan

    Best Actor, Adult

    Farmer of the Year – Barry Corbin

    Best Actor, Youth

    Bullies – Kaden Hetherington

    Best Actress, Adult

    In Reality – Ann Lupo

    Best Actress, Youth

    Chandler – Zephyr Ingle

    Sadie – Sophia Mitri Schloss

    Fortitude in Filmmaking

    Afghan Cycles by Sarah Menzies, Anna Brones, Shannon Galpin, Jenny Nichols


    Screenwriting Awards 2018

    Comedy Short

    First Runner Up:  The Kosher Mutiny (Pilot Episode of Max’s Deli) by Jim Norman

    WINNER:  Gasp by Gregory Orr

    Dramatic Short

    First Runner Up:  The Projectionist by Guy Pooles

    WINNER: Leaving Malcolm by Annemarie Bettica

    Comedy Feature

    First Runner Up: One Night in the Bruised Diamond  by Anthony Longman

    WINNER: The Hero of the World  by Staci Greason and Linda Hill

    Dramatic Feature

    First Runner Up:  Crossing Currents by Jorge Perez

    WINNER:  Tres Huevos by Ruben L. Ruiz, Richard Grant and Johnny Ferguson