Sign In
Sign Out
Cart ()
SATURDAY, JULY 31 THROUGH
SATURDAY, AUGUST 7, 2021
Get off Facebook Forget Instagram. Go outside. You're wasting you're life on Twitter Youtube isn't real life.

2020 Award Winners

Directors’ Choice Awards

Best Cinematography: Short Documentary

• Chris Naum, Lessons From Jeju

Best Cinematography: Short Narrative

• Zeta Spyraki, My Other Suit is Human

Best Cinematography: Feature Documentary

• Ton van Zantvoort, Sheep Hero

Best Cinematography: Feature Narrative

• Chris Hirschhäuser, Toprak

Best Performance: Short Film – Youth

• Sasha Watson-Lobo, Mousie

Best Performance: Short Film – Adult

• Bethany Blake, My Other Suit is Human 

Best Performance: Feature Film – Youth

• Mert Dincer, Zoro’s Solo

Best Performance: Feature Film – Adult

• Numan Cakir, Toprak

Emerging New England Filmmaker

• Megan Lubetkin, Divergent Warmth 

Emerging Documentary Filmmaker

• Karla Murthy, The Place That Makes Us (aka “Youngstown U.S.A.”)

Emerging Narrative Filmmaker

• Sevgi Hirschhäuser, Toprak

Ensemble Cast

• Thank You 5

Fortitude in Filmmaking

• Christopher Smith, Current Sea


Jury Awards

Documentary Short

Winner: Lessons From Jeju, by Nicole Gormley
Runner Up: Nightsongs, by Elizabeth Myer & Matthew Boulton

Dramatic Short

Winner: Feeling Through, by Doug Roland
Runner Up: My Hero, by Logan Jackson
Second Runner Up: Savage, by Denis Dobrovoda

Comedy Short

Winner: I Can Change, by Jim Jenkins
Runner Up: Rigor Mortis, by Charles Kinnane

Animated Short

Winner: Grab My Hand: A Letter To My Dad, by Camrus Johnson & Pedro Piccinini
Runner Up: Beyond Noh, by Patrick Smith

Documentary Feature

Winner: Medicating Normal, by Lynn Cunningham & Wendy Ractliffe
Runner Up: Fish & Men, by Darby Duffin & Adam Jones
Second Runner Up: Raise Your Voice, by Maribeth Romslo

Dramatic Feature

Winner: Toprak, by Sevgi Hirschhäuser
Runner Up: Nowhere, by David Salazar & Francisco Salazar 

Comedy Feature

Winner: Dramarama, by Jonathan Wysocki
Runner Up: Thank You 5, by Michael Barnard & Reid Estreicher


Screenwriting Competition

Comedy Short

Josie’s Date With Death, by Lisa Marie Tedesco

Dramatic Short

Hello I Must Be Going, by Sarah Hallowell

Comedy Feature

Girls On The Run, by Lukas Hassel

Dramatic Feature

This Is Not Revenge, by David Pierotti


Audience Awards

Documentary Short

Winner: As We Are, by Michael R. Faulkner
Runner Up: Name Crew: Tiny Toones, by Arestia Rosenberg
Second Runner Up: Without A Whisper – Konnón:kwe, by Katsitsionni Fox

Dramatic Short

Winner: Under The Lights, by Miles Levin
Runner Up: Transfer, by Sage Mears & Aaron Pagniano
Second Runner Up: The Woman Under The Tree, by Karishma Kohli

Comedy Short

Winner: Boys & Toys, by Kevin P. Alexander
Runner Up: Blocks, by Bridget Moloney
Second Runner Up: Island Queen, by Zackary Grady & Jenn Harris

Animated Short

Winner: Grab My Hand: A Letter To My Dad, by Camrus Johnson & Pedro Piccinini
Runner Up: Beyond Noh, by Patrick Smith
Second Runner Up: Bag, by Robin Frohardt

Narrative Feature

Winner: Give or Take, by Paul Riccio
Runner Up: Zoro’s Solo, by Martin Busker
Second Runner Up: Nowhere, by David Salazar & Francisco Salazar

Documentary Feature

Winner: Public Trust, by David Garrett Byars
Runner Up: Microplastic Madness, by Atsuo Quirk & Debby Lee Cohen
Second Runner Up: Mayor, by David Osit

Best of the Fest

Medicating Normal, Documentary Feature by Lynn Cunningham & Wendy Ractliffe